Arhiv
52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0Presek, letnik 51, številka 3

Vsebina
Matematični trenutek
Hitro kvadriranje števil z zadnjo števko 5
str. 2
Uvodnik
Matematični genij Josip Plemelj kot navdih za mlade generacije
Boštjan Kuzman
str. 4-10
Članek obeležuje 150-letnico rojstva Josipa Plemlja, enega najpomembnejših slovenskih matematikov. Plemljevo življenje je predstavljeno kot navdihujoča zgodba vztrajnosti in intelektualne odličnosti, ki je pomemben zgled za mlajše generacije. Avtor podrobno opisuje Plemljevo mladost v Ljubljani, šolanje in ključne mejnike kariere, kot je odkritje pomembnih rešitev v matematični analizi. Prav tako izpostavlja Plemljevo pedagoško delo in vpliv na razvoj matematike v Sloveniji. Članek vključuje tudi anekdote ter odmevnost Plemljevega dela v mednarodnem prostoru. Bralci lahko spoznajo, kako je Plemljevo prizadevanje za znanstveno resnico pripomoglo k prepoznavnosti slovenskega matematičnega okolja.
Matematika
Rešitve matematičnih nalog s Plemljeve mature
Marko Razpet
str. 11-15, 18
Članek prinaša analizo in rešitve izbranih matematičnih nalog, ki so bile postavljene na izpitih Josipa Plemlja. Naloge so zasnovane tako, da preizkušajo razumevanje temeljnih matematičnih konceptov in sposobnost logičnega mišljenja. Avtor podrobno razloži rešitve ter ponudi vpogled v matematične pristope tistega časa. Poseben poudarek je namenjen pomembnosti takih nalog pri razvijanju sposobnosti reševanja problemov pri mladih matematikih. Članek vključuje tudi grafične prikaze in praktične izračune, ki so lahko koristni za učence in učitelje matematike.
Fizika
Valjasto in krogelno zrcalo
Andrej Likar
str. 19-23
Članek obravnava fizikalne lastnosti valjastih in krogelnih zrcal ter njihov pomen pri ustvarjanju anamorfnih slik. Uvod pojasnjuje osnove refleksije svetlobe in zrcaljenja ter obravnava zrcaljenje na različnih površinah. S praktičnimi primeri, kot so popačene slike, avtor demonstrira uporabo valjastih zrcal za ustvarjanje nepopačenih odsevov. Poseben poudarek je na eksperimentalnem delu, kjer avtor s fotografijami pokaže, kako se različni zrcalni učinki obnašajo v konkavnih in konveksnih zrcalih. Zaključno poglavje obravnava manj uspešno uporabo krogelnih zrcal za anamorfne slike.
Astronomija
Študija asteroida na poletni šoli GoChile
Neja Pisk, Katja Šimenc
str. 25-27
Članek opisuje raziskovalni projekt, izveden na drugi poletni šoli astronomije GoChile. Dijakinji sta opazovali asteroid (354) Eleonora in analizirali njegovo periodo vrtenja ter odbojni spekter. Opisani so postopki merjenja, vključno z uporabo teleskopa GoT1 in programske opreme za obdelavo podatkov. Rezultati so primerjani s podatki satelita Gaia, kar potrjuje točnost njunih meritev. Poleg projektnega dela članek poudarja tudi izobraževalni vidik poletne šole, kjer so udeleženci pridobili znanja iz različnih astronomskih področij. Članek zaključuje z refleksijo o pridobljenih izkušnjah.
GeoGebrin kotiček
Heron iz Aleksandrije, Josip Plemelj in skoraj pravilni sedemkotnik
Boštjan Kuzman
str. 29-31
V članku je predstavljena zgodovinska in matematična problematika konstrukcije pravilnega sedemkotnika, ki ga ni mogoče konstruirati z ravnilom in šestilom. Avtor predstavi približne konstrukcije, ki jih je opisal Heron iz Aleksandrije in pozneje izboljšal Josip Plemelj. Članek podrobno opisuje postopek konstrukcije v programu GeoGebra, kjer se bralcem ponudi korak za korakom rešitev z uporabo ukazov za risanje. Na praktičnih primerih avtor pokaže, kako se razlike v dolžinah stranic manifestirajo, ter poudari Plemljevo natančnost pri izboljšavi zgodovinskih metod.
Razvedrilo
Nagradna križanka
Marko Bokalič
str. 16-17
Rešitev nagradne križanke [51/2]
Marko Bokalič
str. 28
Bilo je nekoč v reviji Presek
Anekdota o Plemlju
str. 24