List za mlade matematike, fizike, astronome in računalnikarje

Presek, letnik 51, številka 2

Vsebina

Matematični trenutek
Oživljanje fotografij str. 2
Uvodnik
UI je tu ... Andrej Likar str. 4 Avtor se osredotoča na vpliv umetne inteligence (UI) v sodobni družbi in znanosti, s posebnim poudarkom na izobraževanju. Prikazuje zgodovinski razvoj tehnologij, primerja klasično fiziko z novimi digitalnimi orodji ter opozarja na nevarnosti in priložnosti umetne inteligence. Likar izpostavlja pomen ohranjanja kritičnega mišljenja in znanstvene radovednosti, kljub avtomatizaciji in hitremu napredku UI.
Matematika
Kockanje in prometna gneča Simon Čopar str. 5-8 Članek obravnava matematične verjetnosti skozi dva zanimiva primera: kockanje in prometno gnečo. S pomočjo preprostega modela se avtor osredotoča na verjetnostne porazdelitve pri zaporednih metih kock ter prenese isti pristop na promet, kjer se opisuje upočasnjevanje vozil v koloni. Rezultati kažejo, da promet brez prehitevanja vodi v zmanjšanje povprečne hitrosti zaradi počasnejših vozil.
Fizika
Kako je Isaac Newton dokazal drugi Keplerjev zakon? Robert Hauko, Simon Špacapan str. 12-14 Članek podrobno opisuje, kako je Newton matematično dokazal drugi Keplerjev zakon z uporabo vektorske analize in geometrijskih argumentov. Predstavljena je Newtonova metoda, pri kateri izpostavlja vpliv sil, ki delujejo proti fiksni točki. Skozi korake bralci spoznajo Newtonovo argumentacijo o enakosti ploščin, ki jih opisuje planet v enakih časovnih intervalih.
Astronomija
Zmaga na 16. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike Vid Kavčič str. 18-22 Prispevek poroča o uspehu slovenske ekipe na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike. Opisuje priprave, strukturo tekmovanja in težavnost nalog ter izpostavlja vrhunske dosežke slovenskih dijakov. Članek poudarja pomen tekmovanj za popularizacijo znanosti in motivacijo mladih astronomov.
Sferna trigonometrija in čas v astronomiji - Naloge za bralce Vid Kavčič str. 23-26
GeoGebrin kotiček
Geometrijska konstrukcija elipse in hiperbole Boštjan Kuzman str. 28-29 Članek se osredotoča na uporabo programa GeoGebra za konstrukcijo elipse in hiperbole. Skozi nazorne primere avtor prikazuje matematične postopke, ki vključujejo lastnosti stožčnic, in kako jih lahko uporabimo v izobraževalne namene. GeoGebra služi kot učinkovito orodje za vizualizacijo in poučevanje geometrijskih konceptov.
Naravoslovna fotografija
Virga - suha nevihta Aleš Mohorič str. 30-31
Razvedrilo
Križne vsote str. 11
Nagradna križanka Marko Bokalič str. 16-17
Rešitev nagradne križanke [51/1] Marko Bokalič str. 27
Bilo je nekoč v reviji Presek
Nove knjige: Windows 3.1, podkrepljen z DOS 6.0 str. 15
Tekmovanja
Celoletne priprave na Mednarodno matematično olimpijado Luka Horjak str. 9-11 Prispevek opisuje sistematične priprave dijakov na Mednarodno matematično olimpijado (MMO). Avtor pojasnjuje proces izbora, pripravljalne teme in strukturo tekmovanj. Posebno pozornost nameni tematikam, kot so kombinatorika, teorija števil in funkcijske enačbe, ki presežejo šolske vsebine. Priprave potekajo pod mentorstvom bivših tekmovalcev.