List za mlade matematike, fizike, astronome in računalnikarje

Presek, letnik 52, številka 1

Vsebina

Matematični trenutek
Srebrna olimpijska medalja za umetno inteligenco str. 2 Članek opisuje napredek sistemov umetne inteligence, kot sta AlphaProof in AlphaGeometry, ki sta bila preizkušena na matematičnih problemih iz Mednarodne matematične olimpijade. Sistem AlphaProof je rešil zahtevne naloge, kar nakazuje potencial za prihodnje uspehe.
Uvodnik
Zvezdnato nebo in izjemno olimpijsko poletje 2024 Boštjan Kuzman str. 4-6 Članek osvetljuje uspehe slovenskih dijakov na mednarodnih olimpijadah iz matematike, fizike, ekonomije in astronomije. Posebej so izpostavljeni dosežki, kot so zlata medalja na Evropski fizikalni olimpijadi, več srebrnih in bronastih medalj ter absolutno prvo mesto na olimpijadi iz astronomije in astrofizike. Prispevek pohvali delo mentorjev in profesorjev, ki kljub kadrovskim izzivom uspešno pripravljajo dijake na najvišjo raven.
Matematika
Reševanje kubičnih enačb David Gajser str. 7-10 Prispevek se poglobi v reševanje kubičnih enačb, za katere je značilna zahtevnost v primerjavi z linearnimi in kvadratnimi enačbami. Predstavljena je Cardanova formula, ki omogoča reševanje teh enačb, vendar vključuje uporabo kompleksnih števil, kar otežuje uporabo. Članek prinaša tudi zgodovinski pregled razvoja metod, vključno z delom matematikov, kot so Tartaglia, del Ferro in Cardano. Na koncu so dodane praktične naloge za bralce.
Konstrukcije z označenim ravnilom Tadej Starčič str. 11-13 Prispevek raziskuje geometrijske konstrukcije z označenim ravnilom, ki omogočajo rešitve nalog, ki jih z običajnim ravnilom in šestilom ni mogoče rešiti. Predstavljene so konstrukcije, kot so delitev daljice na n enakih delov, podvojitev kocke in tretjinjenje kota, ki so bile dolga stoletja nerešljive. Avtor vključuje zgodovinski kontekst, od Arhimeda do Pierrea Wantzela, ter praktične primere, ki jih bralci lahko preizkusijo.
Fizika
Interferenca valov za plovili Andrej Likar str. 14-15, 18-19 Članek opisuje simulacije valovanja na kvadratni mreži kroglic, ki ponazarja razmere na vodni gladini. Obravnavani so pojavi, kot so klinasti valovi za plovili in interference pri krožnih poteh. Prispevek raziskuje, kako sprememba hitrosti in poti plovila vpliva na valovne vzorce. Avtor razloži osnovne principe, kot je valovna enačba, ter spodbuja bralce, da z računalniškimi simulacijami sami raziskujejo te fenomene.
Astronomija
Pojav Sončevega haloja Vid Kavčič str. 20-23 Prispevek se osredotoča na pojav Sončevega haloja, ki nastane zaradi loma in odboja svetlobe na ledenih kristalih v visokih oblakih. Podrobno so razloženi pogoji za nastanek tega optičnega pojava in metode za njegovo opazovanje, vključno z uporabo posebnih filtrov in teleskopov. Halo je predstavljen kot lep naravni pojav, ki omogoča vpogled v dinamiko atmosferskih procesov.
Računalništvo
Fonetični algoritmi, 1. del - Soundex Mladen Borovič, Jani Dugonik str. 24-28 Članek je prvi v seriji, ki raziskuje algoritme za fonetično ujemanje. Soundex je predstavljen kot algoritem, ki omogoča iskanje besed s podobnim izgovorom, ne glede na pravopisne razlike. Uporablja se v genealogiji, jezikoslovju in podatkovnih bazah. Prispevek vključuje osnovno razlago delovanja algoritma, njegovo zgodovino in primere uporabe, ki so koristni za praktične aplikacije.
Razvedrilo
Nagradna križanka Marko Bokalič str. 16-17
MaRS 2024 - še en sijajen matematični poletni teden Izak Jenko str. 28-29
Rešitev nagradne križanke [51/6] Marko Bokalič str. 31
Bilo je nekoč v reviji Presek
40. matematična olimpijada str. 30