List za mlade matematike, fizike, astronome in računalnikarje

Presek, letnik 52, številka 2

Vsebina

Matematični trenutek
Praštevilo, dolgo 41 milijonov števk str. 2 Članek opisuje odkritje novega največjega praštevila M136279841 s pomočjo projekta GIMPS. To število, ki je 52. znano Mersennovo praštevilo, ima več kot 41 milijonov števk. Odkritje je bilo mogoče zaradi napredka v paralelnem računanju z grafičnimi procesorskimi enotami (GPU). Avtor razloži pomen teh števil in njihovo povezavo s popolnimi števili.
Uvodnik
Premislek pred odločanjem Aleš Mohorič str. 4 Prispevek obravnava pomembnost kritičnega mišljenja pri sprejemanju družbenih odločitev, na primer o gradnji novih jedrskih elektrarn. Avtor poudarja potrebo po objektivnem razmisleku in uporabi preverjenih informacij. Diskutira prednosti in slabosti jedrske energije ter odgovornost, ki jo prinaša odločanje o dolgoročnih vprašanjih.
Matematika
Posebna razpolovitev kroga in krogle Marko Razpet str. 5-8 Avtor preučuje matematični problem razdelitve kroga in krogle na enako velike dele z uporabo krožnih in sfernih odsekov. Raziskava vključuje zgodovinske probleme, kot je koza, privezana na vrvico, in s pomočjo analitičnih metod podaja rešitve ter uvaja transcendentne enačbe.
Fizika
Fotografska zenica Andrej Likar str. 13-15, 18 Prispevek razlaga, kako se v fotografiji uporablja zaslonka za uravnavanje osvetlitve in globinske ostrine. Avtor opisuje mehanizem zaslonk, primerja različne oblike zenic in pokaže, kako vplivajo na kakovost fotografij. Omenja tudi uporabo podobnih mehanizmov v arhitekturi in drugih področjih.
Astronomija
Dnevno in letno navidezno gibanje sonca Karel Šmigoc str. 19-21 Članek opisuje, kako navidezno gibanje Sonca vpliva na dolžino sence in uporabo sončnih ur. Predstavljena je povezava med dnevnim in letnim gibanjem Sonca, vključno z deklinacijo, ki določa spremembe v osvetljenosti skozi leto. Članek vključuje praktične primere in spodbudo za izdelavo sončnih ur.
Projekt GoChile: spodbujanje učenja in ustvarjalnosti Jure Japelj str. 22-25 Projekt GoChile ponuja dijakom priložnost za raziskovanje astronomije s pomočjo daljinsko vodenih teleskopov v Čilu. Prispevek opisuje pomen takšnih projektov za spodbujanje raziskovalnega duha in razvoj naravoslovnih kompetenc pri mladih.
Naravoslovna fotografija
Sončev steber: optični pojav na nebu Aleš Mohorič str. 28-29
Razvedrilo
Nagradna križanka Marko Bokalič str. 16-17
Križne vsote str. 25
Marsovski estimathon Izak Jenko, Matija Likar str. 26-27 Prispevek je osredotočen na znanstveno tekmovanje, kjer udeleženci ocenjujejo odgovore na različna vprašanja, povezana z Marsom. Tekmovanje spodbuja razmišljanje in znanstveno natančnost, hkrati pa se osredotoča na interdisciplinarni pristop.
Rešitev nagradne križanke [52/1] Marko Bokalič str. 31
Bilo je nekoč v reviji Presek
Trideset let Društva matematikov, fizikov in astronomov SR Slovenije str. 30
Tekmovanja
Mednarodna matematična olimpijada 2024 Luka Horjak str. 9-12 Članek poroča o dosežkih slovenske ekipe na 65. Mednarodni matematični olimpijadi v Bathu, Velika Britanija. Slovenski dijaki so osvojili srebrno in bronasto medaljo, avtor pa predstavi tudi izzive, ki so jih prinesle naloge letošnje olimpijade.